איך מסבירים לילדים את החיים? מתווכים!

אמא ,מה זה?
באחד מסופי השבוע האחרונים, ישבנו עם ילדינו ועם עוד חברים בבית קפה גלילי ,קטן ושקט. היינו לבד במקום,כאשר הדלת נפתחה ונכנסו 3 אנשים,שהתיישבו שולחן לידינו. בני האמצעי והבן הקטן של החברים,מיד הבחינו ,שהאיש שנכנס היה בעל שתי ידיים תותבות,שווים בקצותיהן.
חברתי מיהרה "לשגר"את בנה אליי,אחרי שנותרה ללא מילים לשאלה הכי פשוטה וישירה:"אמא,מה זה?למה אין לו ידיים?!!למה זה נראה כך?!"סימני השאלה נראו כמובן גם בעיניו של בני. קירבתי את שיניהם אליי ,כאשר אני מסבירה להם:"זוהי יד תותבת,האיש כנראה נפצע במלחמה ואיבד את ידיו".הילדים קיבלו זאת באופן מפליא. הם "כאילו"רק חיכו לקבל הסבר ישיר,כנה ואמיתי,שתואם לגילם ולרמה אותה הם מסוגלים לקלוט. בנה של חברתי ,שנרגע מההסבר לכמה דקות,חזר אלי ושאל:"יעל,אבל איך זה פועל?"הבן שלי ניסה להסותו:"ששש,לא יפה לשאול כאלה שאלות..האיש ישמע אותנו".הרגעתי אותם ,שאפשר לשאול,כאשר לא מבינים,וניסיתי לספק להם הסבר ברור מספיק ,ככל שיכולתי. אחרי הכל אינני אורטופדית:)
הילדים חזרו לשתות את השוקו שלהם…
זה מוביל אותנו לשאלה: במה נשתף את ילדינו?
שיתוף מספק לילדים את תחושת השייכות.השיתוף יפתח אצל הילדים זיקה חברתית,הוא יחושו שהם הופכים להיות חלק מקבוצה (שקיבלה את אותה אינפורמציה)וזה מבסס את ערכם בעיני עצמם.
כל הורה יפעיל את שיקול דעתו,באילו נושאים ישתף את ילדיו בהתאם לגילם ,תוך התאמה לרמתם הקוגנטיבית והריגשית. מה שחשוב לזכור הוא לא לשתף בנושאים שיציבו בסכנה את ביטחון הילד.

גם אתר זה נבנה במערכת צעד ראשון לעסק | כתב הסרת אחריות
שיתוף: